Avratlar's Blog

Just another WordPress.com weblog

Bond kızları


Hepsinin şimdi isimlerini tek tek hatırlamıyor olsak da, özellikle o dönemlerin gençleri, şimdilerin orta yaşlı kuşağının, özellikle erkek izleyicilerin, hayallerini süsleyen kadınlardı onlar. Beyazperdenin 007 no’lu ajanı James Bond’un Bond olmasındaki en büyük etkendiler. Yüzlerinden çoğu zaman tehlikeli bir kimlik, fazlaca dişilik akardı. Filmlerdeki karakter isimleriyle değil, üzerlerine yapışan ‘Bond kızı’ ismiyle anıldılar, birçok defa.

İşte en yırtıcı cazibesiyle, en akılda kalan, en ‘Bond kızı’ kadınlar…

Honey Rider / Dr. No (1962)
Ursula Andress gibi bir güzelliğin dev ekranda arz-ı endam etmesine ‘sebep’ olmuş bir ilk filmdir Dr. No, James Bond’un sinema yolculuğunda. Sean Connery’le birlikte rol alan Andress, vahşi güzelliğini ortaya koyduğu sahnede, üzerinde açık krem rengindeki bikinisiyle soluksuz bırakmıştır izleyiciyi.

Kadınların kıskançlık nedeni, erkeklerin duvarlarında sonradan renklendirilmiş resimlerdedir o. Karayip Sahilleri’ne tüm sarışınlığını getirir ve film çekimleri boyunca en dişil, en vahşi ifadesiyle Connery’nin yanında boy gösterir.

Pussy Galore / ‘Goldfinger’ (1964)
“İsmim Pussy Galore” der, umursamaz bir tavırla. Karşısındaki rüya gördüğünü sanır, ilk bakışta. Bir efsane olacak kadar güzeldir o. Sarışınlığına muhteşem bir fizik eşlik eder. Dik göğüsleriyle, en tehlikeli düşmanını bile alt edebilecek bir cazibe ve küstahlık içindedir.Yüzünde insanın canını sıkan alaycı bir gülümseme vardır hep.

Honor Blackman’in sinemada parladığı film olan Goldfinger, James Bond’ların içinde de en başarılısı olarak göze çarpar.

Plenty O’Toole /’Diamonds Are Forever’ (1971)
Diğerlerinin aksine onun saçları sarı değil, koyu kestanedir. Sean Connery’le birlikte rol aldığı filmdeki kumar sahnesinde giydiği derin göğüs dekolteli lacivert elbisesiyle hakimiyetin kendisinde olduğunun sinyallerini verir. Çok çok seksi, çok çok can yakıcıdır. En ünlü olduğu dönemde Playboy’a kapak olmuştur.

Anya Amasova / ‘The Spy Who Loved Me’ (1977)
Barbara Bach’ın Anya Amasova isimli Rus bir kadını canlandırdığı yıllar, ‘seks ikonu’ olarak da kabul edildiği zamana denk düşüyor. Sarışın tutkusuna ara veren James Bond’un kahverengi saçlı kadını, ajanı Mısır Piramitleri’nde tanır ve kısa bir süre sonra Bond’a aşık olur.

Xenia Onnatop in ‘GoldenEye’ (1995)
Yakın dönemin tek es geçilemeyecek Bond kızı o. Onu diğerlerinden ayıran başlıca özelliği saç rengi veya daha gizemli olan görüntüsü değil. Elinden hiç düşmeyen sigarası. O da en az diğerleri kadar vamp ve üzerinden çıkarmadığı deri ceketiyle Bond’a yakın duran büyük bir tehlike. Kavgada üstüne erkek tanımayan dövüşçü Xenia’nın kitabında, kavga etmek, seksten çok çok önce gelir.

о

Sinema aleminde James Bond filmleri değil , o filmlerin kızları kültleşmiştir.. Bond kızı olmak sinema dünyasında bir statü simgesi haline gelmiş, Bond filmlerinde yatağa giren adı sanı duyulmamış nice kişi ilerleyen yıllarda ”Bond kızı” olabilme payesiyle yıldızlaşmışlardır.. Binlerce aday arasından seçilip o filmde rol kapmak günümüzde popülaritesini fazlasıyla yitirip sıradan bir propaganda malzemesine dönüşen Bond filmleri için bu paye pek geçerli olmayabilir ama Sean Connery‘nin Bond olduğu yıllarda onun kızı olmak yeri göğü sarsmak anlamına geliyordu.. Şüphesiz sayısını hatırlamakta güçlük çekeceğimiz kadar çok Bond kızı içerisinde en unutulmaz olanı Ursula Andress fenomeni ve 80’lerin Bond klişeleriydi.. ”Dr No” gelmiş geçmiş tüm seriler içerisinde en çok izlenen ve beğenilen Bond filmi olduysa, aslan payı daima Ursula Andress‘in güzelliğine aitti..

Ekim 22, 2008 - Posted by | Genel | , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: