Avratlar's Blog

Just another WordPress.com weblog

Rus kadın matematikçi Palageya Yakovlevna


Rus kadın matematikçi Palageya Yakovlevna Polubarinova Kochina, sosyalist rejimde gördüğü teşvik, makalelerinin yayınlanması ve aldığı unvanlar sayesinde çalışmalarını sürdürebildi. Bir asırlık ömrüne yüz yıllık çalışmalar sığdıran Kochina, hidrojeolojiye yaptığı katkılarla tanınıyor.

Çarlık Rusya’da 1899’da dünyaya gelen Kochina, 1916’da Pokrovsky Kız Okulu’ndan mezun oldu. 1917 Ekim Devrimi’nin, Çarlık Rusya’sındaki toplumsal cinsiyet ayrımını yok etmesi sayesinde 1917’de Petrograd Üniversitesi’ne gidebildi. Aynı üniversiteden Nikolai Kochin ile evlenen Kochina, 1934’te Leningrad Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Daha sonra araştırmacı olarak çalıştığı Steklov Matematik Enstitüsü’nde, 1940’da matematik ve fizik dallarında doktorasını tamamladı.

SSCB Bilimler Akademisi’nde bir kadın

2. Emperyalist Paylaşım Savaşı yıllarında, kocasının hastalanarak ölmesi üzerine kocası yerine SSCB Bilimler Akademisi’nde ders vermeye başladı. 1946’da katkılarından dolayı Akademi üyeliğine getirildi. 1958’de Sibirya’ya giderek Akademi’nin Sibirya Kampüsü’nü kurdu. Aynı yıl Rusya’da, çeyrek bin yıllık geleneğe sahip, en saygın unvanlarından biri olan Bilimler Akademisi üyeliğine hak kazandı. 12 yıl Sibirya’da, Hidrodinamik Enstitüsü yöneticisi ve Novosibirsk Üniversitesi Teorik Mekanik Bölümü Başkanı olarak görev yaptı. 1969’da, Komünist Parti kahramanlık unvanını alan Kochina, 1970’de Moskova’ya Akademi’ye döndü ve 1979’da Ulusların Dostluğu onurunu kazandı.

Kochina, yüzyıllık ömrüne neler sığdırmadı ki

Sonuncu makalesini ölümünden kısa bir süre önce, kendisi gibi matematikçi olan kızı Nina Kochine ile birlikte 1999’da yayınladı. Kochina, bilimsel bir çok makale ve kitabın yanı sıra bir çok ünlü matematikçinin biyografisini de yazdı. Rus kadın matematikçi Sofya Kovalevskaya’nın yazdığı biyografiler şunlar: Karl Weirtrass, Alexander Friedman, kocası Nikolai Kochin ve Gosta Mittag-Leffler. Kochina, 90 yaşında ise 624 sayfalık kendi çizimlerini de içeren anılar kitabını yayınladı.

Ekim 9, 2008 - Posted by | Genel | ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: