Avratlar's Blog

Just another WordPress.com weblog

Rusya’dan dünyaya yapılan kadın ticareti

Rusya televizyonu RTR kanalında pazar akşamı yayınlanan “Spetsialni Korrespondent” (Özel Muhabir) programında gizli kamerayla çekilen görüntüler ekrana gelince…

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nin konsolosluk bölümünde kátip olarak çalışan Sarper Yetiş’in Rus fahişelere, Türkiye’de çalışma vizesi temin ettiği ortaya çıktı. Elçilikten yapılan açıklamada Yetiş’in görevinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Rusya televizyonu RTR kanalında pazar akşamı yayınlanan “Spetsialni Korrespondent” (Özel Muhabir) programında gizli kamerayla çekilen görüntüler ekrana gelince, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ndeki büyük skandal su yüzüne çıktı. Elçilik, skandala adı karışan kişinin, olay aydınlanana kadar görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Rus televizyonunun hazırladığı programda, Rusya’dan yıllarca dünyaya yapılan kadın ticareti konusu geniş biçimde ele alındı. Olga Ivanova adlı bir muhabbet tellalının, Rusya’dan genç kızları toplayarak 6 bin Euro karşılığında fuhuş yapmaları için Türkiye’ye yolladığı aktarıldı. Program yapımcıları, Olga’nın icraatlarını sıralarken programda bir de gizli kamera çekimine yer verdi. Çekimde konsolosluk görevlisi Sarper Yetiş’in kadın tüccarı Olga İvanova ile Moskova’daki bir kafede buluşmaları ekrana geldi.

Arka fondaki ses, “Olga kadın ticaretini profesyonel hale getirmiş. Moskova’daki Türk konsolosluğu görevlisi Sarper Yetiş’e fahişeler için özel vize bile yaptırıyordu. Türkiye’ye gönderilen kızlara turist vizesi değil, çalışma vizesi düzenleniyordu. Çekimde de görüldüğü gibi çalışma vizelerini el altından veren konsolosluk görevlisi de tedirgin bir şekilde etrafına bakınıyor. Her halinden yasadışı bir iş yaptığı belli” yorumunu yaptı.

Ekim 6, 2008 - Posted by | Genel | , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: