Avratlar's Blog

Just another WordPress.com weblog

Rus Moldova veUkraynalı turistlerin ilginç şikayeti


Antalya’nın Manavgat ilçesinde tatile gelen ve yerleşik yaşayan bayan turistler pazarda 40 numara üstü ayakkabı ve terlik bulamamaktan şikayetçi.

Yerleşik ve tatile gelen turistler, Türkiye’de 40 numara yukarısı bayan ayakkabısı ve terliği üretilmemesini büyük eksiklik olarak görüyor. Türkiye’de bayan ayakkabılarının Türk kadınlarının ayak yapısına göre imal edildiğini ifade yerleşik turist Petra Ottmann, kızı ve kendisinin 42 numara ayakkabı giydiği için pazarda ayakkabı bulmakta zorlandıklarını söyledi. Ayağına uygun ayakkabı bulamadıkları için bisiklet sporcusu kızının antrenmanlarını ayakkabı dükkanından 42 numara erkek spor ayakkabısıyla yapmak zorunda kaldığını ifade eden Ottmann, başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin çoğunda 44 numaraya kadar bayan ayakkabısı bulunduğunu belirtti. Ottmann, “Türkiye’de 40 numara yukarısı ayakkabı üretilmeli. Ayakkabı imalatçıları Türkiye’de yaşayan yerleşik ve tatile gelen yerleşik turistleri de düşülmeli. Pazarda ayağına göre uygun ayakkabı bulamayan Avrupalı turistler ihtiyacını tatil dönüşü yine ülkesinden karşılamak zorunda kalıyor. Bu da döviz kaybına neden oluyor” diye konuştu.

Manavgat’ta Pazartesi ve Perşembe Pazarı’nda satış için ayakkabı tezgahı açtığını belirten ayakkabı satıcısı Ramazan Yıldız, en büyük sıkıntılarının 40 numara üstü ayakkabı ve terlik imalatının olmaması olduğunu söyledi. Yıldız, özellikle bazı Alman, Avusturyalı, Norveçli, İsveçli, İsviçreli, Danimarkalı, Belçikalı, Çek Cumhuriyeti, Litvanyalı, Lüksemburglu ve Rus bayan turistlerin 40 ile 42 numara arası ayakkabı giydiği bilgisini verdi. Birçok turistin beğendiği ayakkabının ayağına uymamasından ötürü satın alamadığını ifade eden Yıldız, “Pazarda satılan bayan ayakkabı ve terliklerinin yüzde 99′u Türk hanımlarının ayak yapısına göre yapılı. Ülkemizde 40 numara üstü ayakkabı diyen bayan çok nadir. Ayakkabı fabrikaları tatile gelen ve yerleşik turistler için ayakkabı üretmeli.” diye konuştu.

Öte yandan Manavgat’ta Erkin Kundura Sahibi Bülent İşbilir, bayan turistlerin sipariş vermesi halinde ayak yapılarına uygun özel ayakkabı yaptırdıklarını söyledi.

Eylül 25, 2008 - Posted by | Genel | , , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: