Avratlar's Blog

Just another WordPress.com weblog

Abramovich savurganlıkları

https://i2.wp.com/www.russiablog.org/pelorus-st-petersburg-8.jpg

Dünyanın en zengin adamlarından birisi olan Abramovich’in neler yaptığına hiç dikkat ettiniz mi?

İşte derlenen bilgiler ışığında Rus milyarderin yaşam tarzından ve savurganlıklarından kısa birer anlatım..

1. Abramovich’in en göz alıcı oyuncağı dünyanın en muhteşem arabası olan Ferrari FXX. Bu araba Enzo ya da Maybach 66 gibi diğer emsallerinden çok daha ihtişamlı. Enzo ve Maybach 66′ya da sahip olmasına rağmen Abramovich’in favorisi Ferrari FXX. Bütün dünyada sadece 30 adet üretilen FXX serisi o kadar değerli ki araba sahipleri kendi arabalarını sürmek için firma yetkililerinden izin almak ve onlar tarafından onaylanan bir yerde otomobillerini kullanmak zorunda. Hediyesi 1,3 milyon sterlin. (3,2 milyon YTL)

2. Roman Abramovich sıradan zenginler gibi lüks araba ve gösterişli evlerle yetinebilecek türden biri değil. O ayrıca bir koru sahibi. İngiltere’nin West Sussex bölgesinde bulunan ve Ürdün kralı Hüseyin’e ait olan koruyu görüp beğenen Abramovich parayı bastırıp araziyi almış. Böylece artık favori hobilerinden biri olan güvercin avı için meraklı paparazzilerden uzak hususi bir yere sahip. Abramovich’in av kaçamağı için harcadığı para toplam 18 milyon sterlin. (44,5 milyon YTL)

3. Rusya’nın Chukchi bölgesinde bulunan ve yüzölçümü bütün Britanya adasının 15 katı genişliğinde olan Chukotka ili resmi olarak Abramovich’in tapulu malı. Mülkiyet sahibi olarak yalnızca devasa ormanlara ve uçsuz bucaksız topraklara sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda yörenin yeraltında bulunan kömür ve altın madenlerinin de söz sahibi konumunda. Abramovich sahip olduğu toprakları kalkındırmak için elini cebine atmaktan hiç çekinmemiş. Abramovich bu bölgenin elektriğe kavuşması, su altyapısının sağlanması ve tren yollarının geliştirilmesi için tam 200 milyon sterlin (495 milyon YTL) harcadı.

4. Aslında Roman Abramovich’in resmi ikametgahı kendine ait olan Chukotka’da. Ama Moskova’nın renkli metropol hayatından da geri kalmıyor. Zamanın çoğunu başkentte geçiriyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde de evleri var. Chelsea maçlarını takip etmek için sık sık gittiği Londra’da, kentin en prestijli yeri olan Lowndes Meydanı’nda 30 milyon sterline satın aldığı bir saray yavrusu var. Tatillerini geçirmek için bir numaralı tercihi olan Fransa’nın St. Tropez şehrindeki yazlık evinin fiyatı ise 10 milyon sterlin. (25 milyon YTL) Arada bir kaçamak yapmak için gittiği Malta adasında da fiyatı açıklanmayan bir şatosu bulunuyor.

5. Bu kadar çok evi olan bir adamın sık seyahat etmesinde şaşılacak bir durum yok. Ama Abramovich’in yukarda bahsettiğimiz şehirler arasında mekik dokurken kullandığı kendine ait uçağı oldukça şaşırtıcı. Çünkü Abramovich ulaşım konusunda da diğer zenginlere fark atıyor ve özel uçak olarak havayollarının tercih ettiği Boeing tipi devasa uçakları kullanıyor. Abramovich’in iki adet Boeing’i var. İlk göz ağrısı olan ve içindeki bütün döşemeler çıkarılarak uçan bir beş yıldızlı otele dönüştürülmüş Boeing 767’sinin yeri ise ayrı. Abramovich’in uçaklarının toplam ederi 190 milyon sterlin. (470 milyon YTL)

6. Roman Abramovich İngiltere’ye geldiğinde havaalanından yatına gitmesi gerekiyor. Ama arabaya binmeyi sevmiyor. Havaalanından limana helikopterle gitmeyi tercih ediyor. Bu iş için de beş adet Eurocopter EC-145 helikopteri var. Abramovich’in helikopter sevdası 15 milyon sterline (37 milyon YTL) mal olmuş.

7. En çok değer verdiği mülklerinden biri de birbirinden değerli gemilerden oluşan donanması. Eclipse, Ectasea, Pelorus ve Susurro adlı gemileri dünyanın en pahalı ikinci özel donanması. Gemilerde yaklaşık 100 mürettebat görev alıyor. Maliyeti ise oldukça tuzlu. Bakım ve işletme masraflarıyla beraber Roman Abramovich yıllık toplam 481 milyon sterlini (1,2 milyar YTL) denize döküyor.

8. Abramovich’in Chelsea’yi satın alarak başladığı futbol serüveni de oldukça maliyetli. 80 milyon sterlinlik borcu olan takımı devralan petrol zengini, astronomik ücretler vererek yaptığı transferlerle beraber bugüne kadar takımı için cebinden tam 580 milyon sterlin (1,4 milyar YTL) harcadı. Ancak Abromich Chelsea için para musluklarını sürekli açık tutmaktan bıkmış olmalı ki Sevilla’lı Daniel Alves’in transfer ücreti olan 25 milyon sterlini (61 milyon YTL) ödemeye pek niyetli değil.

9. Roman Abramovich, Chelsea’de umduğu Avrupa başarısını elde edemeyince futbol sektöründen çekilmek yerine Rusya’da en ünlü futbol otoritelerinin görev aldığı bir futbol akademisi kurmayı tercih etti. Bu uğurda attığı en önemli adım Hollandalı teknik adam Guus Hiddink’i akademiye dekan yapmak oldu. Bu sansasyonel transferin kaça patladığı gizli tutuluyor. Ama Rusya’da yaşamaktan nefret eden Hiddink’i ikna etmek için epey para ödendiği biliniyor.

10. Her yeni zengin gibi Abramovich de gerçek bir burjuva olmak için sanat eserlerine para saçmaktan çekinmiyor. En çok yatırım yaptığı sanat eserleri ise Sovyet dönemi Rus fotoğrafçısı Max Penson’ın bütün koleksiyonu. Bu koleksiyonun tek başına değeri 12 milyon sterlin. (30 milyon YTL)

Eylül 23, 2008 - Posted by | Genel | ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: